2025-03-07
Harc a közösségépítésért egy arctalan rendszerrel szemben
Dátum
2025-03-07
Szerző(k)
Csonka Fruzsina
Nem tudom, korábban belefutottatok-e már abba a jelenségbe, hogy a Meta mondvacsinált indoklással, valódi jogorvoslati lehetőség teljes hiányában egyszerűen lekapcsolja akár a magán, akár a szeretettel, őszinte hivatástudatból építgetett vállalkozásotokhoz kapcsolódó közösségi médiás fiókokat.
Ha esetleg - hozzám hasonlóan - így jártatok, és éppen lázasan kutatjátok a megoldást erre a problémára, akkor egyrészt megértem a helyzeteteket és sajnálom, másrészt megosztanám veletek, hogy én végül mire jutottam ebben a hónapok óta tartó kálváriában:
Visszaállításra sajnos egyáltalán nincs lehetőség. Hiszen kapcsolatfelvételre sincs lehetőség semmilyen formában sem.
Ha hiszel abban, amit csinálsz, és továbbra is szeretnéd közvetíteni azokat az értékeket, amiket a személyeden keresztül, a munkáddal adni tudsz másoknak, akkor az egyetlen lehetőséged, hogy:
egyrészt elfogadod azt a fennálló helyzetet, hogy bármikor kicenzúrázhatnak a rendszerből, másrészt indítasz egy új profilt, és ott nekilátsz elölről, újra felépíteni a közösségedet.
Úgy, ahogy ezt én is tenni igyekszem többek között ezzel a bejegyzéssel.
Sajnos sokan mások is járnak úgy, hogy a Meta egyszerűen megpróbálja kitenni őket az “univerzumából”.
Többek között ez történt Jámbor Eszterrel, a @testsuli blog és insta oldal alapítójával is, aki - hogy lelket öntsön belém - átküldte az ő letiltási esetéről szóló, a Kreatív online magazinban megjelent interjút. (Esztert egyébként egy művészetterápiai workshopon ismertem meg.) Ebben az interjúban olvastam ezeket a sorokat:
“Nyilván, ha ilyen témát feszegető oldalt csinálsz, számítasz arra, hogy letilthatnak egyszer. Tehát felkészülsz előre, már amennyire lehet, és bízol abban, hogy a mindenható platform küldi majd neked a figyelmeztetéseket, amikhez tudod tartani magad. Hát, ez nem egészen így működik…
Képzeljétek azt el, hogy ,,mások számára zavaró lehet téma” felkiáltással levették az - egy egyébként az Instán ezerszer használt, dekoltázst mutató stockfotóval illusztrált - mellrák témát az eredeti csatornámról. Közben meg a Victoria’s Secret Instagram-ján virító modellcsajok dekoltázsával semmi, de semmi problémája a rendszernek.”
Ezen a ponton azért komolyan elgondolkoztam:
vajon mi alapján válogat ez a “mindenható platform” az emberek, márkáik, témáik és ügyeik letiltásakor?
Az én ügyemben - emberek tehetségének és márkájának gondozásában, a hivatásuk, az életfeladatuk megtalálásának támogatásában - vajon milyen kivetnivalót talált a rendszer?
Csak mert akárhogy keresem, nem találom benne a logikát…Vagy inkább úgy fogalmaznék: amilyen logikát találok benne, az mérhetetlenül ijesztőnek tűnik.
Hogy miért, ahhoz ennyi adalékot hagynék itt:
A nagybetűs Meta (régebben Facebook Inc., ma az Instagramot, a WhatsAppot és más platformokat is birtokló multinacionális technológiai vállalat) 2021-ben vette fel a nevét, hogy ezáltal is
tükrözze a jövőbeli terveit a "metaverzum", azaz egy digitális, háromdimenziós - párhuzamos vagy meglévő feletti? - világ építésére vonatkozóan.